Kollégiumi jelentkezés
A kollégiumi férőhelyek kiosztása és a szobabeosztás elkészítése a Hallgatói Képviselet számára egy viszonylag hosszú folyamat, mely a félév vége előtt egy-másfél hónappal már kezdetét veszi.
A kollégiumi elhelyezésről országos szinten az 51/2007. (III. 26.) Kormányrendelet határoz meg irányelveket, egyetemi szinten a Térítési és Juttatási Szabályzat (TJSZ) és a Hallgatói Önkormányzat Alapszabályának 1. számú melléklete: az Egységes Kollégiumi Felvételi Rend (EKFR), míg kari szinten az aktuális kari Kollégiumi Felvételi Szabályzatok (KFSZ) szabályozzák az ezzel kapcsolatos kari feladatokat, teendőket. A TJSZ és EKFR gondozása az Egyetemi Hallgatói Képviselet (továbbiakban: EHK) feladata, az esetleges módosításokat Egyetemünk legfelsőbb döntéshozó szerve, a Szenátus fogadja el. Ezzel szemben a kari KFSZ-t az TTK HK fogadja el és változtathatja meg a férőhelyek kiosztását megelőző szorgalmi időszak végéig.
A félévenkénti férőhelyosztásra vonatkozó határidőket a TJSZ tartalmazza, míg a kollégiumokon belüli költözési időpontokat a BME Kancellária – Kollégiumok Igazgatóság határozza meg.
A karonként felhasználható férőhelyek meghatározása az EHK feladata, melybe a kari képviseleteknek munkájuk minőségével van csak beleszólásuk. A férőhelyek számának alapja az összegyetemi férőhelyszám, melyet a TJSZ 1. számú mellékletében megtalálhattok. Ezen felül beleszámít a karonként férőhelyet igénylő hallgatók száma, a hó elején ellenőrzött fel nem töltött férőhelyek száma, valamint a korábban meghatározott férőhelyek túlöltésének/alultöltésének aránya. Ezek alapján látható, hogy a TTK-s hallgatók számának növekedése magával vonzotta a kari kollégiumi férőhelyek növekedését.
A jelentkezési határidő lejárta után meg is kezdődhet a férőhelyek kiosztása. A nulladik és legfontosabb lépés a hibakeresés. A TTK HK aktuális Kollégiumi Felvételi Szabályzata tartalmazza a különböző hallgatói csoportok (BSc és MSc elsőféléves, Felsőbbéves és doktorandusz hallgatók, valamint kollégiumi mentorok) közötti kiosztható férőhelyek arányát, valamint a felvételi kategóriák (tanulmányi, szociális, közösségi, tanulmányi-közösségi és tanulmányi-közösségi-szociális) arányait is. Első lépésként tehát a KFSZ alapján meghatározzuk, hány hallgatót vehetünk fel az egyes felvételi csoportokban és kategóriákban. A kari és egyetemi öntevékeny körök tagjai kollégiumi közösségi részpontszámot kaphatnak, továbbá bizonyos közösségi események (Kari hallgatói szavazás, fórum) után is jár pont. Az TTK HK szociális referense által megküldött szociális pontokat is hozzászűrjük a hallgatókhoz. A kollégiumi fegyelmi pontok levonásra kerülnek a kollégiumi pontszámból!
Miután minden kategória pontszáma a rendelkezésünkre áll. Először a tanulmányi pontszámok alapján rendezzük a hallgatókat. Az első lépésben meghatározott számú hallgató így tanulmányi alapon elhelyezésre kerül. A további hallgatókat újból rendezzük, azonban most a szociális pontszámaik alapján. A rendezés után hátralévő hallgatókat közösségi, majd tanulmányi-közösségi és tanulmányi-közösségi-szociális pontszámok alapján rendezzük. Azok a hallgatók, akik az utolsó kategóriába se kerültek be alkotják a várólistát. A fent említett folyamat a sokszori visszaellenőrzésekkel és a hibakeresésekkel több koncentrációval teli órát vesz igénybe.
A szobaosztás menetét szintén elolvashatjátok a szabályzatban. Minden félévben igyekszünk az általatok visszaküldendő űrlapok finomításával előzetesen felmérni az igényeiteket a szobákat illetően, hogy minél jobban megfelelhessünk nekik.
A férőhelypályázatok eredményének kikerülése után a megadott határidőig jelezhetitek a problémáitokat felénk, később már csak Neptun rendszeren keresztül szólalhattok fel a HJB felé.
A férőhelyet el nem nyert hallgatók a várólistán tanulmányi-szociális-közösségi pont alapján szerepelnek. Amennyiben egy TTK-s férőhely megürül, úgy a várólistán szereplő helyük alapján értesítjük őket e-mailben és telefonon.
Pontszámítás
A kollégiumi férőhelyek kiosztásának alapja a pályázók által elért pontszám, amelyet három fő szempont alapján állapítanak meg:
- Tanulmányi eredmény
- Az előző két aktív hazai félév kreditindexe alapján számítják a tanulmányi pontszámot. Ez a következő képlet szerint történik TAN = MIN(KI1 * 10, 50) + MIN(KI2 * 10, 50) , ahol a KI1 az előző féléves kreditindex, a KI2 pedig az azt megelőző féléves. Ha csak 1 teljesített féléve van valakinek, akkor az számít duplán.
- Az elsőéves hallgatók esetében a felvételi összpontszám alapján történik a tanulmányi pont meghatározása.
- Szociális helyzet
- A szociális pontszám meghatározása a TJSZ 4. számú melléklet 2. § (9)-(10) bekezdése alapján történik. A szociális helyzetet igazoló dokumentumok alapján kerül megállapításra a pontszám.
- Közösségi tevékenység
- A közösségi részpontszámot a kari Hallgatói Képviselet (KHK) határozza meg a hallgatók öntevékeny csoportokban, szakkollégiumokban, vagy közéleti tevékenységekben való részvétele alapján.
- A közösségi pontok maximum értéke 100, amely a tanulmányi és szociális pontszámok mellett jelentős súlyt képviselhet.
Felvételi eljárás menete
A kollégiumi felvételi eljárás a következő lépésekből áll:
- Jelentkezés
- A pályázók a KEFIR rendszerben nyújtják be jelentkezésüket, ahol megadják tanulmányi, szociális és közösségi tevékenységeikhez kapcsolódó adataikat, valamint kollégiumi preferenciáikat.
- Elbírálás
- A Kari Hallgatói Képviselet (KHK) és az Értékesítési és Szolgáltatási Igazgatóság (ÉSZI) végzi az elbírálást a pályázók pontszámai alapján.
- A férőhelyek elosztása a jelentkezők pontszámainak sorrendjében történik, a megadott kvóták szerint.
- Értesítés és férőhely elfogadása
Kollégiumi épületbe besorolás
A kollégiumi épületbe sorolás a hallgatók preferenciái és pontszámai alapján történik. A szobabeosztást a kari Hallgatói Képviselet végzi az alábbi szempontok figyelembevételével:
- Preferenciák figyelembevétele
- A pályázók megjelölhetik, melyik kollégiumot részesítik előnyben.
- A közösségi pontokkal rendelkező hallgatók előnyben részesülhetnek az általuk elsődlegesen megjelölt kollégiumba való elhelyezés során.
- Szobák kiosztása
- A szobák kiosztása során a tanulmányi-közösségi-szociális pontszámok súlyozott összege alapján rangsorolják a pályázókat.
- Pontegyenlőség esetén a közösségi tevékenységben kiemelkedő hallgatók élveznek előnyt.
Várólista
A várólistára kerülés szabályai a következők:
- Várólista felépítése
- Az első körben férőhelyet nem nyert hallgatók pontszámaik alapján kerülnek a várólistára.
- Pontegyenlőség esetén a hallgató állandó lakóhelyének távolsága dönt.
- Megüresedett helyek kiosztása
- A megüresedett férőhelyek a várólistán szereplő hallgatók számára kerülnek kiosztásra, az aktuális sorrend figyelembevételével.
- Az értesítést követően a hallgatóknak 48 óra áll rendelkezésükre, hogy jelezzék igényüket a férőhely elfogadására.
- Törlés a várólistáról
- Amennyiben a hallgató nem reagál időben vagy visszautasítja a helyet, lekerül a várólistáról, és a férőhelyet más hallgatónak ajánlják fel.